Sprzęt warsztatowy i narzędzia

Wszystkie kategorie:

Narzędzia warsztatowe

Sprzęt warsztatowy to bardzo szeroka grupa narzędzi przeznaczonych do prowadzenia prac zarówno hobbystycznych, jak i profesjonalnych związanych z naprawą lub serwisowaniem samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych. Narzędzia samochodowe w iParts.pl oferują użytkownikom obszerne spektrum zastosowań, optymalnie wspomagając pracę każdego wyspecjalizowanego mechanika samochodowego.

Współczesny, nowoczesny warsztat samochodowy wymaga zastosowania w nim wielu wyspecjalizowanych narzędzi, bez których codzienna praca serwisowa byłaby niejednokrotnie niemożliwa. Sprzęt warsztatowy i narzędzia zawsze będą się nieco różniły w zależności od usług świadczonych w danym serwisie naprawczym, czy nawet w przydomowym warsztacie. Istnieją jednak uniwersalne narzędzia warsztatowe, które są nieodzowne w pracy każdego mechanika. Do najważniejszych z nich należą m.in.:

  • zestawy kluczy (m.in. klucze imbusowe, klucze nasadowe, klucze nastawne, klucze oczkowe, klucze pięciokątne, klucze płaskie, klucze płasko oczkowe, klucze płasko oczkowe z grzechotką itp.),
  • wózki warsztatowe,
  • wkrętaki, chwytaki, wiertarki, lutownice,
  • narzędzia do naprawy opon (m.in. tarniki i szlifierki),
  • oświetlenie (lampy warsztatowe).

W dużych, wyspecjalizowanych serwisach naprawczych nie może zabraknąć takiego stałego wyposażenia, jak np. podnośnik samochodowy, wyważarka do kół, stanowisko diagnostyczne, narzędzia hydrauliczne prasy, ściągacze, żuraw warsztatowy czy wspornik do skrzyni biegów. Szeroką grupę specjalistycznych przyrządów warsztatowych stanowią również narzędzia do serwisowania silnika, w skład których wchodzą często instrumenty przeznaczone do konkretnych marek oraz modeli samochodów, a nawet do danych pojemności jednostek napędowych.

Zestawy kluczy

Klucze warsztatowe stanowią bardzo szeroką grupę narzędzi, służących m.in. do odkręcania i zakręcania śrub, przeprowadzania mniej lub bardziej skomplikowanych napraw w silniku, układzie rozrządu, systemie hamulcowym czy w przekładni samochodowej.

NAJPOPULARNIEJSZE ZESTAWY KLUCZY WARSZTATOWYCH

Klucze płaskie

Klucze tego typu doskonale sprawdzają się wówczas, gdy trzeba odkręcić lub przykręcić śruby o sześciokątnych łbach. Maja one bardzo szerokie zastosowania, dlatego też w każdym warsztacie powinny znaleźć się klucze płaskie co najmniej w kilku rozmiarach.

Klucze oczkowe

Klucze oczkowe posiadają charakterystyczny otwór na końcówce zakładanej na tzw. łeb śruby. Dwunastokątny profil klucza zapewnia jego wyjątkowo wygodne użytkowanie. Dostępne klucze oczkowe dzielą się na proste, gięte, otwarte, przegubowe oraz odsadzone.

Klucze hakowe

Klucze tego rodzaju posiadają ruchomą górną część, która umożliwia ich użytkowanie bez konieczności odwodzenia klucza. Profesjonalne klucze hakowe to narzędzia przeznaczone najczęściej do prowadzenia specjalistycznych napraw.

Klucze nasadowe

Klucze nasadowe okazują się nieodzowne podczas trudności z odkręceniem śruby. Różnorodne końcówki kluczy znajdują się na prostym w obsłudze pokrętle, a sama rękojeść klucza jest zazwyczaj dłuższych rozmiarów.

Szlifierki i polerki warsztatowe

W żadnym warsztacie nie może zabraknąć choćby najprostszej wersji szlifierki kątowej. Za pomocą tego wielofunkcyjnego urządzenia możliwe jest nie tylko szlifowanie, ale również wydajne cięcie różnego rodzaju materiałów, a także ostrzenie i polerowanie powierzchni. Szlifierka kątowa nie jest urządzeniem przesadnie drogim. Podstawowe wersje takie sprzętu można nabyć już za niecałe 200 zł.

Warsztaty samochodowe specjalizujące się m.in. w usługach blacharskich, w dużej mierze opierają swoją działalność na sprawdzonych polerkach elektrycznych i pneumatycznych. Pozwalają one na szybkie i efektywne wypolerowanie płaskich powierzchni metalowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się m.in. polerki akumulatorowe, które gwarantują nieograniczoną mobilność oraz brak konieczności stałego podpięcia do sieci elektrycznej.

Warsztatowe klucze udarowe

Klucze udarowe przydają się przede wszystkim do mocnego dokręcania i odkręcania śrub, np. tych mocujących koła samochodowe. Funkcjonowanie tego urządzenia opiera się na działaniu udaru, który umożliwia skuteczne odkręcanie oraz dokręcanie śrub czy nakrętek (działa na nie tzw. nagła siła). Głowica klucza udarowego z dużą szybkością i regularnością uderza w śrubę, prowadząc do jej poluzowania, radząc sobie znakomicie również z rdzą. Wysoki moment obrotowy klucza udarowego pozwala na odkręcenie śruby, której za pomocą zwykłego klucza nie dałoby się ręcznie raczej poruszyć, nawet używając w tym celu specjalnej przedłużki do klasycznego klucza.

Klucz udarowy pozwala na odkręcanie lub zakręcanie śrub z wykorzystaniem udaru, czyli regularnych i częstych uderzeń w przekładnię obracającej się głowicy.

Współczesny rynek oferuje kilka podstawowych rodzajów kluczy udarowych, w tym m.in. wersje pneumatyczne (zasilane sprężonym powietrzem), akumulatorowe (zasilane bezprzewodowo) oraz zasilane przewodowo bezpośrednio z sieci elektrycznej.

Narzędzia warsztatowe do wkręcania oraz wiercenia

Niezbędny sprzęt warsztatowy to bez wątpienia wiertarki oraz wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Pozwalają one na szybkie wywiercenie otworu, a także odkręcenie lub wkręcenie śruby czy wkrętu. Co istotne, wiertarki przewodowe zapewniają przeważnie większą moc niż dostępne na rynku wiertarko-wkrętarki, jednak nie sprawdzą się podczas wkręcania czy odkręcania, a także jako narzędzie do precyzyjnego wiercenia otworów o niewielkiej średnicy.

Wiertarka została skonstruowana przede wszystkim z myślą o wierceniu, przewiercaniu, pogłębianiu oraz drążeniu otworów o wymaganej średnicy. Większości współczesnych wiertarek pozwala na szybką wymianę wierteł o zróżnicowanych rozmiarach. Dobór właściwej końcówki do konkretnej pracy jest bardzo łatwy, ponieważ system funkcjonuje w jednym, międzynarodowym standardzie milimetrycznym (przykładowo do kołków rozporowych o rozmiarze 13 (13 mm), należy użyć wiertła o tej samej średnicy).

Wiertarko-wkrętarka to najczęściej kompaktowe urządzenie zasilane akumulatorowo. Jego podstawowym zadaniem jest wkręcanie i wykręcanie śrub, a niekiedy również wiercenie jednak w mniej wymagających powierzchniach z uwagi na niższą moc od standardowych wiertarek (np. drewno, tworzywa drewnopochodne, metal, tworzywa sztuczne).

Na rynku dostępne są najczęściej wiertarko-wkrętarki o woltażu od 9,6 do 24 V. Wybierając tego typu urządzenie, należy zwrócić także uwagę na jego pojemność akumulatora. Standardowe zasobniki energii oferują pomiędzy 1300 mAh a 2000 mAh. Oznacza to, że w zależności od intensywności eksploatacji urządzenia będzie możliwe wykonanie około 300-400 operacji.

Zakrętarki warsztatowe

Wśród narzędzi warsztatowych nie może zabraknąć specjalistycznych zakrętarek. Choć pełnią one podobną rolę co wiertarko-wkrętarki, to ich niezaprzeczalną przewagą jest siła dokręcania, a przede wszystkim wysoki moment obrotowy w granicach nawet kilkuset niutonometrów.

Zakrętarka do warsztatu wykorzystywana jest zarówno do wkręcania, jak i wykręcania nakrętek, śrub oraz różnego rodzaju wkrętów. Zakrętarka z końcówką w kształcie wrzeciona o sześciokątnym przekroju stworzona została do pracy znormalizowanymi bitami. W urządzeniach, w których końcówka jest kwadratowa o wielkości 1/2 cala, wykorzystywane są znormalizowane nasadki. Na taką końcówkę można założyć również adaptery 1/4 lub 3/8 cala. Dzięki temu możliwe jest zaadoptowanie urządzenia do pracy z wkrętami i śrubami o sześciokątnych łbach, a także z wkrętami o różnych nacięciach gwiazdkowych oraz krzyżowych.

Zakrętarki to w dużej mierze urządzenia akumulatorowe o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Odróżnia je to od standardowych kluczy udarowych.

Popularna wśród kupujących zakrętarka udarowa to idealne urządzenie do okręcania zapieczonych śrub i wkrętów. Tego typu sprzęt warsztatowy sprawdzi się również podczas wiercenia w drewnie lub stali, a także można nim wkręcać m.in. wkręty samogwintujące.

Kompresory (sprężarki) warsztatowe

W żadnym profesjonalnym warsztacie samochodowym nie może zabraknąć choćby podstawowej sprężarki powietrza. Na rynku dostępne są m.in. sprężarki śrubowe oraz sprężarki tłokowe, pozwalające na bezproblemową obsługę np. narzędzi pneumatycznych. Należy jednak pamiętać, że sprężarka powietrza ma swoje rozmiary, a także posiada określone parametry techniczne, które trzeba brać pod uwagę podczas wyboru konkretnego modelu kompresora (m.in. źródło zasilania, pożądana moc, mobilność itp.).

Zbyt mały kompresor nie zapewni odpowiedniego ciśnienia powietrza, załączając się dość często. Z kolei zbyt dużych rozmiarów butla z kompresorem zapewni właściwe parametry, z tym że będzie potrzebowała sporą ilość wolnego miejsca w warsztacie. Z drugiej jednak strony większe kompresory posiadają o wiele szersze zastosowanie, pozwalając napędzać m.in. wiertarki udarowe, młoty, pistolety do malowania ciśnieniowego oraz wiele innych urządzeń.

Niewątpliwie kompresor do warsztatu powinien oferować o wiele lepsze parametry niż podobne urządzenie do użytku domowego. Optymalnym wyborem będzie kompresor tłokowy ze smarowaniem lub bez. Przy sporadycznym korzystaniu z urządzenia, w zupełności wystarczy sprężarka bez smarowania. W przypadku częstszej eksploatacji, zwłaszcza w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, najlepszym wyborem będzie kompresor ze smarowaniem olejowym. Dla średniej wielkości warsztatu najlepszą opcją będzie sprężarka powietrza dysponująca zbiornikiem o pojemności między 50-150 litrów.

Podnośniki warsztatowe

Podnośnik do warsztatu to doskonała alternatywa dla kanału serwisowego, zapewniająca wygodny i niczym nieograniczony dostęp do podwozia pojazdu. Poszczególne podnośniki warsztatowe różnią się między sobą udźwigiem, wielkością, mechanizmem działania czy przeznaczeniem. Konkretne modele podnośników są w stanie podnieść samochód ciężarowy, a jeszcze inne umożliwiają uniesienie jednostki napędowej samochodu w płaszczyźnie pionowej.

Najpopularniejsze rodzaje podnośników warsztatowych to:

  • podnośnik kolumnowy,
  • podnośnik nożycowy,
  • podnośnik kanałowy,
  • dźwignik przenośny,
  • podnośnik do skrzyń biegów,
  • podnośnik warsztatowy trapezowy (tzw. lewarek),
  • podnośnik typu żaba,
  • wyciągarka łańcuchowa.

Podnośnik warsztatowy daje możliwość swobodniejszej i bardziej komfortowej pracy przy układzie napędowym, kierowniczym, systemie hamowania czy układzie zawieszenia. Unosząc samochód za pomocą takiego urządzenia, można szybko wymienić olej silnikowy czy przekładniowy, a także wymienić niezbędne części rozrządu.

Profesjonalny sprzęt warsztatowy i narzędzia iParts.pl

Szeroka oferta urządzeń serwisowych dostępnych w iParts.pl kierujemy zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów zajmujących się szeroko rozumianą mechaniką. Proponujemy tanie narzędzia i sprzęt warsztatowy dostarczane przez renomowanych producentów. Wśród nich znajdują się m.in. niezawodne podnośniki, klucze do kół czy lampy warsztatowe, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających odbiorców. Oferta iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości na polskim rynku!